Pieczywo dla osób na diecie bezglutenowej

Przejście na dietę bezglutenową to nie tylko rezygnacja z pszennego pieczywa. Gluten znajduje się też w innych zbożach. Nie ma jednak konieczności, by rezygnować z pieczywa, będąc na takiej diecie. Zrezygnować trzeba z tradycyjnego, a szukać takiego, które powstaje z myślą o “bezglutenowcach”.

Pieczywo bezglutenowe a tradycyjne

Tradycyjne chleby i bułki to przede wszystkim wyroby z mąki pszennej. Popularne są także wyroby pszenno-żytnie oraz z dodatkiem jęczmienia i owsa. Owies nie zawiera glutenu naturalnie, ale jest zboże to nim zanieczyszczone. Dlatego pieczywo to traktuje się jak inne, glutenowe. Wyroby z tych typów mąki trzeba zamienić na pieczywo bezglutenowe (https://www.bee.pl/t/pieczywo-bezglutenowe). Powstaje ono z produktów, które nie mają w sobie glutenu. Rolą glutenu jest sklejać ciasto i dodawać puszystości. W produktach bezglutenowych znajdują się dodatki, które tę rolę przejmują. To np. guma guar.

Samo to, że pieczywo powstaje z czegoś, co nie ma glutenu, nie oznacza, że jest ono bezpieczne. By było bezglutenowe, nie może dojść do zanieczyszczenia tym składnikiem w trakcie produkcji. Wybierając coś, warto zwracać uwagę, czy jest znaczek informujący o braku zawartości glutenu. Jest on oznaką, że dba się w trakcie produkcji, by do takich zanieczyszczeń nie doszło.

Duży wybór pieczywa bezglutenowego

Komuś nieobeznanemu z dietą bezglutenową może się wydawać, że jedyne takie pieczywo to wafle ryżowe. Je najłatwiej jest znaleźć i można zrobić z nich kanapkę, jak i z tradycyjnego pieczywa. Już samych wafli jest więcej niż tylko ryżowe. Można wybrać np. gryczane. Jednak pieczywo bezglutenowe to nie tylko produkty suche. Może ono wyglądać tak samo, jak i tradycyjne. Są różne typy mąki, także z produktów bez glutenu. Smaczne, świeże pieczywo dla osób na diecie przygotowuje się np. z mąki:

  • z amarantusa,
  • gryczanej,
  • kukurydzianej,
  • słonecznikowej.

Gdzie kupować chleb bez glutenu?


Obecnie pieczywo bezglutenowe powinno dać się znaleźć w każdym większym sklepie. Łatwiejszy dostęp do takiego pieczywa mają osoby preferujące sklepy ze zdrową żywnością. W nich także jest największy wybór takich produktów. Można więc spróbować czegoś, czego jeszcze się nie znało. Chleby mogą być wzbogacane o różne ziarenka i inne wartościowe oraz bezpieczne dodatki. Wiele z tego pieczywa to produkty znacznie bardziej wartościowe niż to, co wybiera dla siebie większość osób.

Rezygnacja z pieczywa to największy problem na diecie bezglutenowej. Może się wiązać z eliminacją z diety ważnych składników pokarmowych np. błonnika. By tego uniknąć, można włączyć do codziennego jadłospisu pieczywo bez glutenu.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com